POVINNÁ VÝBAVA - POZOR ZMĚNA - NOVELA VYHLÁŠKY SE BLÍŽÍ!

Od 1. ledna 2011 budou muset mít všechna motorová vozidla v ČR v povinné výbavě reflexní vestu a novou autolékárničku, splňující podmínky vyhlášky ministerstva dopravy.

Nově má autolékárnička tyto povinné náležitosti:
-    Obvaz hotový s 1 polštářkem – šíře nejméně 8 cm
-    Obvaz hotový s 2 polštářky – šíře nejméně 8 cm
-    Šátek trojcípý z netkaného textilu 960 x 960 x 1360 mm
-    Náplast hladká cívka 2,5 cm x 5 m   
-    Náplast s polštářkem 8 cm x 4 cm   
-    Obinadlo škrtící pryžové 60 x 1250 mm
-    Maska resuscitační s výdechovou chlopní a filtrem
-    Rouška plastová 20 x 20 cm
-    Rukavice pryžové (latextové) chirurgické v obalu   
-    Nůžky se sklonem v antikorozní úpravě – zaoblené hroty – dl. 15 cm
-    Isotermická fólie o rozměrech nejméně 200 x 140 cm
-    Leták o postupu při zvládání dopravní nehody

 

Seznam povinné výbavy v zemích Evropy

Belgie

Bezpečnostní pásy: použití bezpečnostních pásů je povinné pro každou osobu na předních i zadních sedadlech. Pásy musí mít i všechna vozidla pro dopravu 8 a více osob.
Zádržné systémy:Dítě do 135 cm může být převáženo v dětské sedačce nebo zádržném zařízení. Pokud je nemá, může být převáženo pouze vzadu za použití bezpečnostních pásů. Děti do 3 let na předním i zadním sedadle mohou být přepravovány pouze ve schváleném typu autosedačky odpovídající hmotnosti dítěte.
Pneumatiky, hloubka dezénu: Hloubka dezénu pneumatik je 1,6mm, u mopedů 1mm.
Osvětlení: přední světla do mlhy nejsou povinná. Pokud jsou použita, musí být vždy v páru. Zadní mlhovky jsou povinné, je-li snížena viditelnost pod 100m a za silného deště.
Řidiči mopedů a motocyklů musí jezdit celoročně s rozsvícenými světly.
Helmy:Řidič a spolujezdec na motocyklu musí mít ochrannou helmu.
Ostatní: Výstražný trojúhelník je povinný, hasicí přístroj je povinný pouze pro vozidla registrovaná v Belgii. Reflexní vesta je povinná a musí být v dosahu řidiče.

Bělorusko

Bezpečnostní pásy: Bezpečnostní pásy jsou povinné na předních sedadlech. Děti do 12 let věku nesmí na předních sedadlech sedět.
Osvětlení:motocykly mají povinnost svítit celý den, ostatní vozidla jen v případech: pokud táhnou jiné vozidlo, pokud jde o speciální vozidla pro přepravu dětí nebo přepravu nebezpečného zboží, pokud přepravují velký či těžký náklad.
Helmy:povinné pro motocyklisty a spolujezdce.
Ostatní: Výstražný trojúhelník, hasicí přístroj a lékárnička jsou povinné

Bulharsko

Bezpečnostní pásy:Je povinné používat bezpečnostní pásy na předních sedadlech. Děti do 12ti let nesmí cestovat na předních sedadlech.
Osvětlení:Povinné osvětlení v noci a za snížené viditelnosti. Doporučuje se celodenní svícení. Mlhovky smí být použity pouze za mlhy, deště nebo sněžení, a to současně s obrysovými světly. Motocykly svítí za jízdy stále.
Helmy:Řidič motocyklu i jeho spolujezdec musí mít ochrannou helmu.
Ostatní:Všechna vozidla (s výjimkou mopedů a motocyklů) musí v případě poruchy použít výstražný trojúhelník nebo výstražná světla. Hasicí přístroj, autolékárnička a reflexní vesty jsou povinnou součástí výbavy. Reflexní vesty musí mít při poruše osoba oblečené již při vystoupení z vozu.

Dánsko

Bezpečnostní pásy: Používání bezpečnostních pásů je povinné všude, kde jsou ve vozidle instalovány. Výjimku tvoří pouze osoby, které jsou ze zdravotních důvodů od tohoto nařízení zproštěni (ty jsou povinny prokázat se lékařským potvrzením). Bezpečnostní pásy nemusí být použity také v případě, že vozidlo couvá.
Zádržné systémy: děti do 3 let musí sedět ve speciální autosedačce, přizpůsobené jejich velikosti. Děti starší 3 let a do 135 cm musí použít dětský bezpečnostní systém přizpůsobený jejich velikosti. Použití bezpečnostních pásů může být kombinováno s podsedákem a bezpečnostním pásem nebo dětskou autosedačkou.
Pneumatiky a hloubka dezénu: minimální hloubka vzorku pneumatiky je 1,6 mm.
Osvětlení: motorová vozidla musí mít povinně rozsvícena tlumená světla ve dne i v noci. Mlhová světla nejsou povinná. Pokud se použijí, musí svítit obě a současně s nimi musí být zapnutá i obrysová světla. Mlhová světla mohou být použita jen místo potkávacích světel.

Helmy: Nutné pro řidiče i spolujezdce na motocyklech a mopedech.
Ostatní: vozidla táhnoucí karavan nebo komerční vozy musí být vybaveny dvěma speciálními postranními zrcátky. V případě poruch apod. je povinné použít červený výstražný trojúhelník. Na dálnicích je povinné použít výstražná světla k varování ostatních vozidel před kolonou vpředu nebo před jiným nebezpečím (například autonehody). Hasicí přístroj a lékárnička jsou doporučené.

Estonsko

Bezpečnostní pásy:Povinné pro řidiče i spolujezdec na předním sedadle.
Pneumatiky a vzorek: Od 1.12 do 1. 3. jsou povinné zimní pneu se vzorkem minimálně
3 mm. Podle povětrnostních podmínek může dojít k prodloužení povinnosti.
Osvětlení: Povinné během dne i v noci
Helmy: Povinné pro řidiče i spolujezdce.
Ostatní: Hasicí přístroj a lékárnička jsou povinné.

Finsko

Bezpečnostní pásy: Povinnost používat bezpečnostní pásy všude, kde je jimi vůz vybaven. Pokud je někdo z lékařských důvodů od tohoto osvobozen, musí mít při sobě patřičné potvrzení s překladem do finštiny.
Zádržné systémy: Děti mladší než 12 let, nebo menší než 1,5 m musí sedět v dětském zádržném systému (autosedačce) vhodném pro jejich výšku a hmotnost.
Pneumatiky a hloubka dezénu: Minimální hloubka dezénu je 3mm na zimních a 1,6mm na letních pneumatikách. Zimní pneumatiky jsou povinné v období od 1. prosince do 28. nebo do 29. února. V případě potřeby lze použít sněhové řetězy, ale nesmí se poškodit povrch vozovky.
Osvětlení: Celoročně musí mít všechna motorová vozidla při jízdě mimo obec zapnutá světla. Mlhová světla nejsou povinná, pokud jsou ale použita, musí svítit v páru. Jejich použití je povoleno pouze za mlhy, hustého deště nebo sněžení. Mohou být použita jen současně
s potkávacími světly.
Helmy: Povinnost pro řidiče i pasažéra při jízdě na motocyklu nad 50 ccm, dále při jízdě na mopedu a sněžném skútru.
Ostatní: Vozidlo táhnoucí přívěs nebo karavan musí být vybaveno dvěma postranními zrcátky. Výstražný trojúhelník je povinný. V případě poruchy/nehody, jím musí být vozidlo označeno a trojúhelník musí být umístěn v dostatečné vzdálenosti za vozidlem. Výstražná světla se používají pouze, pokud řidič indikuje ostatním hrozící nebezpečí způsobené nehodou, poruchou atd. Hasicí přístroj ani lékárnička nejsou povinné.

Francie

Bezpečnostní pásy: Povinné pro řidiče i spolujezdce 
Zádržné systémy: děti do 10 let nesmí sedět na předním sedadle. Na zadním sedadle musí děti sedět ve speciální sedačce, přizpůsobené výšce, nebo s podsedákem (v každém případě připoutané). Děti do 13 kg musí být v sedačce, ve které sedí proti směru jízdy.
Osvětlení:povinnost používat potkávací světla mimo obydlené zóny, ve dne i v noci, pro všechna motorová vozidla s více než 2 koly, stejně tak jako pro motocykly.
Helma: Řidič i spolujezdec na mopedu a motocyklu musí používat helmu.
Ostatní: Výstražný trojúhelník musí býtv případě nehody umístěn min. 30m za vozidlem tak, aby byl vidět ze vzdálenosti 100 m.

Chorvatsko

Bezpečnostní pásy:Povinné na všech sedadlech, kde jsou instalovány.
Zádržné systémyDěti mladší 12ti let smí sedět pouze na zadních sedadlech. Osvětlení:Povinnost svítit ve dne i v noci po dobu zimního času a vozit s sebou sadu náhradních žárovek.
Helmy:Povinné pro řidiče motocyklů i spolujezdce. Na motocyklu se nesmí se vozit osoby mladší 12 let.
Ostatní: V případě poruchy nebo nehody je povinnost mít oblečenou výstražnou vestu již při vystoupení z vozidla. Tato povinnost se týká nejen motoristů, ale i osob cestujících na motocyklu. Všechna motorová vozidla (kromě motocyklu) musí mít v autě výstražný trojúhelník. Vozidlo s přívěsem musí mít dva. Všechna vozidla musí být rovněž vybavena autolékárničkou (s výjimkou motocyklů), tažným lanem, náhradní pneumatikou. Komerční vozidla musí mít ve voze také hasicí přístroj.

Irsko

Bezpečnostní pásy:povinné na předních i zadních sedadlech (pokud je jimi vozidlo vybaveno).
Zádržné systémy: Děti do 12 let nesmí sedět na předním sedadle, pokud nemají vhodný speciální bezpečnostní systém upravený na jejich velikost.
Pneumatiky, hloubka dezénu:Zimní pneumatiky ani řetězy nejsou předepsány.
Helmy: povinné pro řidiče motocyklu a mopedu i pro jeho spolujezdce.
Ostatní: Česká povinná výbava je pro jízdu po Irsku postačující.

Island

Bezpečnostní pásy:povinné na předních i na zadních sedadlech.
Zádržné systémy:Děti musí být chráněny bezpečnostními pásy, nebo speciální sedačkou.
Osvětlení:Ve dne i v noci je povinné jezdit s rozsvícenými tlumenými světly.
Helmy: Povinné pro řidiče i spolujezdce na motocyklu
Ostatní: Vozidlo musí být vybaveno výstražným trojúhelníkem a musí mít funkční varovnou světelnou signalizaci.Pneumatikymusí mít minimální hloubku vzorku 3 mm.

Itálie

Bezpečnostní pásy:Použití bezpečnostních pásů je povinné.
Zádržné systémy: Děti do 12 let a do 150 cm výšky musí používat ochranný systém (bezpečnostní pás nebo sedačku).
Osvětlení: Všechna motorová vozidla musí být vybavena bílými a žlutými světly vpředu a červenými vzadu. V tunelu je svícení povinné. Povinně musí svítit všechna vozidla na dálnicích. Zadní světla do mlhy se mohou používat pouze při viditelnosti nižší než 50m. Mopedy a motocykly jsou povinny svítit vždy.
Helmy:Motocyklista i jeho spolujezdec musí mít ochrannou přilbu. Spolujezdce může vézt osoba starší 18 let. Na motocyklu nebo mopedu se nesmí vozit děti do 4 let.
Ostatní: Výstražný trojúhelník je povinnou součástívýbavy, v případě nehody či poruchy musí být umístěn nejméně 50 m od vozidla (na dálnici 100 m) a nejméně 1 m od krajnice. Je povinností mít oblečenu reflexní vestu vždy již při vystupování z vozu na silnici mimo obec (oprava vozidla, zastavení vozidla u krajnice apod.). Reflexní vesta by měla být oranžová, žlutá nebo červená, dle EN471. Toto ustanovení neplatí pro motocykly, nebo mopedy a při stání v obci.

Litva

Bezpečnostní pásy: řidič a jeho spolujezdec musí být připoutáni.
Zádržné systémy:Děti mladší 12 let a menší než 150 cm musí být přepravovány v dětské autosedačce a nesmí sedět vpředu vedle řidiče, s výjimkou dětské autosedačky uzpůsobené pro přepravu na předním sedadle.
Osvětlení: Vzimě musí všechna motorová vozidla svítit jak v noci, tak i ve dne, v období od 1. září do 1. dubna. Mopedy a motocykly musí svítit celý den po celý rok.
Helmy: motocyklista a jeho spolujezdec musí mít přilbu.
Ostatní: Výstražný trojúhelník a výstražná světla jsou povinná. Hasicí přístroj a lékárnička jsou součástí povinné výbavy

Lotyšsko

Bezpečnostní pásy: řidič a jeho spolujezdec se musí připoutat bezpečnostním pásem.
Zádržné systémy:Děti nižší než 150 cm a mladší 12 let musí sedět v dětské sedačce (záleží na velikosti dítěte) nebo na podsedáku s bezpečnostním pásem.
Pneumatiky a hloubka dezénu: Minimální hloubka dezénu pneumatiky u vozidel do celkové hmotnosti 3,5 t je 1,6 mm.
Osvětlení: všechna vozidla musí mít rozsvícená světla celý den a noc.
Helmy: řidiči a spolujezdci na motocyklu musí nosit helmu.
Ostatní. Výstražný trojúhelník, minimálně jeden hasicí přístroj a lékárnička jsou součástí povinné výbavy.Lucembursko

Bezpečnostní pásy: Povinné používat všude, kde je jimi vozidlo vybaveno.
Zádržné systémy:Děti do 12 let nebo osoby menší než 1,50 m mohou sedět na předním sedadle, pokud jsou umístěny ve speciálním bezpečnostním systému, upraveném na jejich velikost. Na zadních sedadlech musí, pokud zde také není instalován speciální bezpečnostní systém, používat bezpečnostní pásy.
Pneumatiky a hloubka dezénu: minimální hloubka vzorku pneumatiky je 1,6 mm.
Osvětlení: motocykly musí jezdit s rozsvíceným světlem jak ve dne, tak v noci. Vozidla musí při špatné viditelnosti použít tlumená světla. Zadní červené mlhovky mohou být použity pouze pokud je viditelnost pod 50 m. V obytné zóně je nutno i v noci používat pouze potkávací světla.
Helma: řidič a jeho spolujezdec na motocyklu či mopedu musí mít ochrannou přilbu. Minimální věk pro pasažéra na motocyklu je 12 let.
Ostatní: Každé vozidlo (kromě motocyklu) musí, pokud je nemobilní, použít na silnici varovnou signalizaci. Buď může jít o varovný trojúhelník nebo o varovné osvětlení. Varovný trojúhelník musí být umístěn na kraji vozovky 100 m za vozidlem, na dálnici to potom musí být 200 -300 m za vozidlem.

Maďarsko


Bezpečnostní pásy:Je povinné používat bezpečnostní pásy na předních sedadlech. Při jízdě mimo obec na všech sedadlech, která jsou pásy vybavena.
Zádržné systémy:Děti do 12 let a osoby menší 150 cm nesmí při jízdě sedět na předních sedadlech, pokud vozidlo není vybaveno speciálním bezpečnostním systémem pro tyto účely. Na takovémto sedadle potom nesmí být airbag.
Pneumatiky a hloubka dezénu: Hloubka dezénu pneumatik musí být minimálně 1,6 mm.
Osvětlení: Při jízdě mimo obec je povinné osvětlení všech motorových vozidel vč. dálnice.
Helmy:Řidič motocyklu i jeho spolujezdec musí mít ochrannou přilbu.
Ostatní:Povinný výstražný trojúhelník a lékárnička, během jízdy nesmí být používány mobilní telefon.

Německo

Bezpečnostní pásy: Použití bezpečnostních pásů je povinné na předních i zadních sedadlech, jsou-li instalovány.
Zádržné systémy:Děti smějí cestovat na zadních sedadlech bez zádržného systému, pokud by všechny pásy již byly použity. Děti menší než 150 cm musejí používat dětský zádržný systém. V případě, že takový systém není ve vozidle instalován, nesmí vozidlo převážet děti do 3 let a starší děti nesmějí sedět na předním sedadle.
Pneumatiky a hloubka dezénu: Hloubka vzorku pneumatiky musí být minimálně 1.6 mm.
Osvětlení: Motocykly a mopedy musí jezdit i ve dne s rozsvícenými potkávacími světly. V tunelu musí mít vozidla rozsvícená světla.
Helmy:Řidič mopedu, motocyklu a jeho spolujezdec musí nosit ochrannou přilbu.
Ostatní:Každé motorové vozidlo registrované v Německu (s výjimkou motocyklů a vozidel invalidů) musí být vybaveno výstražným trojúhelníkem. U vozidel registrovaných v cizině se toto řídí předpisy jejich země. V případě potřeby musí být trojúhelník umístěn 100 m za vozidlem (200 m na dálnici). V zimním období musí vybavení auta odpovídat povětrnostním podmínkám. Minimální hloubka vzorku pro zimní pneu je 4 mm. V označených úsecích musí být použity sněhové řetězy. To platí i pro auta s pohonem všech 4 kol.

Nizozemí


Bezpečnostní pásy: Na předních sedadlech automobilu je povinné používat bezpečnostní pásy.
Zádržné systémy:Děti do 12 let a osoby menší než 150 cm nesmí sedět na předních sedadlech, pokud nemají speciálně upravenou a schválenou sedačku na svoji velikost. Neexistuje výjimka ani u vozidel, která nemají zadní sedadla. Děti do 3 let musí mít speciální autosedačku na zadních sedadlech, děti od 3 do 12 let musejí mít vhodný bezpečnostní systém odpovídající jejich velikosti. Pokud jím není auto vybaveno musejí používat bezpečnostní pásy.
Pneumatiky a hloubka dezénu: Minimální hloubka vzorku pneumatiky je 1,6 mm.
Osvětlení: Mlhovky nejsou povinné.
Helmy: Řidič motocyklu i jeho spolujezdec musí mít ochrannou přilbu.
Ostatní: Mezi povinné vybavení patří také výstražný trojúhelník.Pokud vozidlo parkuje v noci a není dostatečně osvětleno musí použít výstražný trojúhelník.

Norsko


Bezpečnostní pásy:Povinné všude, kde je jimi vůz vybaven. Pasažéři, kteří jsou od používání pásů ze zdravotních důvodů osvobozeni, musí u sebe mít lékařské potvrzení o této výjimce. Pokud by se to mělo týkat řidiče vozidla, musí být toto potvrzení přeloženo do norštiny.
Zádržné systémy:Děti do 4 let musí být zabezpečeny ve speciálním bezpečnostním systému odpovídajícím jejich věku. Děti starší 4 let musí používat dětský zádržný systém nebo bezpečnostní pásy.
Pneumatiky a hloubka dezénu: Minimální hloubka vzorku pneumatik je 1,6 mm; u zimních 3mm.
Osvětlení: Všichni řidiči musí mít při jízdě ve dne zapnuta tlumená světla (v obci i mimo obec).
Helmy:Řidiči i pasažéři na motocyklech i na mopedech musí nosit ochranné přilby.
Ostatní:Vozidlo táhnoucí karavan, musí být vybaveno speciálními postranními zrcátky.
Řidič nesmí během jízdy telefonovat bez použití sady hands-free. Výstražný trojúhelník je povinný pro všechna vozidla kromě motocyklů. Umisťuje se jen pokud vůz není dobře viditelný. Hasicí přístroj a lékárnička nejsou povinné, ale doporučené. Platí zákaz používání přístrojů detekujících policejní radary. K povinnému vybavení patří reflexní vesta umístěná v dosahu řidiče.

Polsko

Bezpečnostní pásy: Používání bezpečnostních pásů je povinné pro řidiče a cestující na předních sedadlech všech vozidel, použití bezpečnostních pásů na zadních sedadlech je povinné u vozidel, která jsou jimi na zadních sedadlech vybavena.
Zádržné systémy: Děti mladší 12 let a menší než 150 cm musí být v osobním automobilu převáženy pouze ve schváleném dětském zádržném systému; dítě ve věku do 12 let a vyšší než 150 cm musí použít bezpečnostní pás pro dospělé.
Pneumatiky a hloubka dezénu: Minimální hloubka dezénu pneumatik je 1,6 mm. Osvětlení:Všechna motorová vozidla musí jezdit se zapnutými tlumenými světly nebo světly pro denní svícení i během dne.
Helmy:Řidič motocyklu i mopedu a jeho spolujezdec musí nosit ochrannou helmu. Děti do sedmi let smí jet na motocyklu nebo mopedu bez ochranné helmy v případě, že rychlost nepřekročí 40 km/h.
Ostatní:Řidiči všech vozidel (s výjimkou motocyklů a vozidel, které nepřekročí rychlost 25 km/h) musí v případě potřeby použít výstražný trojúhelník. Na normální silnici musí být umístěn ve vzdálenosti 30 - 50 m za vozidlem tak, aby byl dobře viditelný; na dálnici potom 100 m za vozidlem; v obci se umísťuje za vozidlo do vzdálenosti nepřesahující 1 metr nebo přímo na vozidlo. Nepojízdné vozidlo může být taženo, musí mít umístěno výstražný trojúhelník na levé zadní straně vozidla. V noci nebo za snížené viditelnosti musí být navíc zapnuta obrysová světla. Hasicí přístroj a lékárnička:jsou povinné jen pro osobní auta registrovaná v Polsku

Portugalsko


Bezpečnostní pásy:Používání bezpečnostních pásů vozidla je povinné pro všechny cestující.
Zádržné systémy:Děti do 12 let a 150 cm nesmějí cestovat na předním sedadle, pokud nemají speciální bezpečnostní sedačku pro tyto účely a pokud vozidlo nemá pouze dvě sedadla. Děti do 3 let smí cestovat na předním sedadle, pokud mají připoutanou bezpečnostní sedačku, ve které je dítě uloženo v protisměru a pokud je vypnutý airbag.

Pneumatiky a hloubka dezénu: Pneumatiky musí mít hloubku drážky nejméně 1,6 mm.
Osvětlení:Na silnici z Alveiro do Vilar Formoso na španělské hranici je nutno jezdit s rozsvícenými tlumenými světly.
Helmy:Řidič i jeho spolujezdec je povinen na motocyklu používat ochrannou přilbu. Děti do 7 let nesmí cestovat na motocyklu.
Ostatní:Všechna vozidla (kromě motocyklů) musí být vybavena varovným trojúhelníkem. Trojúhelník musí být použit ve dne, jestliže stojící vozidlo nebo jiná překážka není vidět ze vzdálenosti min. 100 m a kdykoli v noci při překážce na silnici. Trojúhelník musí být umístěn nejméně 30 m za vozidlem tak, aby byl vidět ze vzdálenosti min. 100 m. Přívěsy musí být vybaveny žlutým rovnostranným trojúhelníkem (strana dlouhá 20 cm) na čtvercovém podkladě modré barvy (strana 25 cm). Povinnost reflexní vesty pro řidiče nebo jinou osobu vystupující z vozu na dálnici i mimo ni kvůli bezpečnosti (např. oprava vozu apod.)

Rakousko

Bezpečnostní pásy:P povinné na všech sedadlech, kde je jimi vůz vybaven.
Zádržné systémy:Řidič motorového vozidla je povinen každé dítě zabezpečit jeho věku a váze odpovídajícímu bezpečnostnímu zařízení. Dítě do 14ti let a menší než 150 cm musí být zajištěno svým vlastním bezpečnostním zařízením, a to i na zadních sedadlech. Osoba starší 14ti let, ale menší než 150 cm již nemusí být ve speciálním bezpečnostním systému, přesto je to doporučeno. Pokud by tříbodový bezpečnostní pás zasahoval i dítěti staršímu 14 let přes krk, musí být použit dětský zádržný systém i v tomto případě. Osoba mladší než 14 let, ale větší než 1,50 m smí použít bezpečnostní pásy pro dospělé. Na jednom sedadle smí být přepravováno pouze jedno dítě. Výjimečně může použít 3-bodové bezpečnostní pásy pro dospělé osoba, která je vyšší než 135 cm a pás jí nejde přes krk.
Pneumatiky a hloubka dezénu: Min. hloubka dezénu je 1,6 mm u osobních vozidel, u nákladních 2 mm a 1 mm u mopedu. Pokud to vyžadují podmínky zimního provozu, musí být silniční vozidla vybavena v době od 1. 11. do 15. 4. zimními pneumatikami. Ty musí být označeny M+S a musí mít minimální vzorek 4 mm. Vozidla s letními pneumatikami musí být v podobných případech vybavena sněhovými řetězy. Pro vozidla nad 3,5 t, platí povinnost používat zimní pneumatiky v období od 15. 11. do 15. 3. alespoň na hnané nápravě a mít ve výbavě sněhové řetězy bez ohledu na to, zda na silnici je sníh nebo ne. Zimní pneumatiky musí mít označení M+S a minimální hloubku vzorku 5 mm u radiálních pneumatik a 6 mm u diagonálních.
Osvětlení: Potkávací světla nebo světla pro denní svícení mohou ale již také nemusí být používána trvale vždy, když je motorové vozidlo v pohybu. Mlhovky se mohou použít pouze za špatné viditelnosti při mlze, dešti nebo padajícím sněhu.
Helmy: Helmy jsou povinné pro řidiče i spolucestující na motocyklu.
Ostatní: Výstražný trojúhelník i lékárničky jsou povinné.

Rumunsko

Bezpečnostní pásy: Povinné na předních i zadních sedadlech, pokud je jimi auto vybaveno.
Zádržné systémy:Děti do 12 let nesmějí během jízdy sedět na předním sedadle.
Pneumatiky, hloubka dezénu: Minimální hloubka drážky pneumatiky je 1,5 mm.
Osvětlení: Motocykly i auta musejí svítit potkávacím světlem 24 hodin denně.
Helmy: Pro řidiče a spolujezdce na motocyklu nad 50 ccm je povinná helma.
Ostatní: Každé vozidlo (kromě motocyklů) musí být vybaveno výstražným trojúhelníkem a v případě nehody, poruchy jej použít. Povinná je i autolékárnička a hasicí přístroj.

Rusko

Bezpečnostní pásy:Povinné všude ve vozech, kde jsou nainstalovány.
Zádržné systémy:Je zakázáno převážet dítě pod 12 let věku na předním sedadle, pokud zde není speciální dětská autosedačka, dále se nesmí převážet takové dítě na zadním sedadle motocyklu.
Helmy: Povinné pro motocyklisty. Ti jsou také povinni svítit 24 hodin denně.
Ostatní:Výstražný trojúhelník musí být ve výbavě každého vozu, stejně jako lékárnička a hasicí přístroj.

Řecko


Bezpečnostní pásy:U automobilů je na předních sedadlech povinnost používat bezpečnostní pásy. Pokud je někdo ze zdravotních důvodů osvobozen od používání bezpečnostních pásů, musí mít při sobě lékařské potvrzení s překladem do řečtiny.
Zádržné systémy:Dětem do od 3 let a do 150 cm je zakázáno sedět při jízdě na předním sedadle, musí používat dětský zádržný systém.
Helmy:Motocyklista a jeho spolujezdec musí mít ochrannou přilbu.
Ostatní:Všechna vozidla musí být vybavena výstražným trojúhelníkem, který musí být v případě poruchy umístěn 100 m za vozidlem. Všechna vozidla musí být vybavena výstražným trojúhelníkem a hasicím přístrojem. Sněhové řetězy mohou být používány v případě, že vozovka je pokryta sněhem či ledem. 

Slovensko

Bezpečnostní pásymusí být používány na všech sedadlech, která jsou jimi vybavena. Děti do 12 let a osoby menší než 150 cm nesmí sedět při jízdě na předních sedadlech.
Pneumatiky, hloubka dezénu:  /M+S/ jsou povinné pro vozidla do 3,5 t pokud je na silnicích sníh nebo led, pro vozidla nad 3,5 t jsou zimní pneumatiky povinné od 15. 11. do 31. 3. bez ohledu na stav silnic /schváleno od 1.2.09/
Osvětlení:Celoročně musejí mít všechna vozidla zapnutá při jízdě tlumená světla nebo při nesnížené viditelnosti stačí světla pro denní svícení.
Helmy:Řidič i spolujezdec na motocyklu musí mít ochrannou přilbu.
Ostatní:Všechna vozidla s více než 2 koly musí být vybavena varovným trojúhelníkem, který musí být v případě nouze umístěn nejméně 100 m za vozidlem na dálnici a 50 m na jiných silnicích. V obci je možno trojúhelník umístit blíže za vozidlo. Řidič může do doby, než umístí trojúhelník, použít varovná světla. Lékárnička a reflexní vesta jsou součástí povinného vybavení. Osoby opuštející vozidlo v důsledku poruchy, defektu nebo nehody musejí mít oblečenou reflexní oděv/vestu. Reflexní oděvy nebo vesty musejí splňovat standard EN 471. Vozidla s provozní hmotností nad 400 kg mají v povinné výbavě vlečné lano nebo tyč. Antiradary jsou zakázány (výjimkou jsou navigace GPS s funkcí POI).

Slovinsko

Bezpečnostní pásy: Povinné na předních i zadních sedadlech osobního auta (pokud jsou instalovány), a to mimo obec i v obci.
Zádržné systémy:Děti do dvanácti let a menší než 1,50 m musí mít speciální zádržný systém. Děti do 12 let a do 18 let, jsou-li menší než 150 cm, nesmějí sedět na předním sedadle a nesmějí být převáženy na motocyklech. Na zadních sedadlech jsou dětské sedačky povinné.
Pneumatiky, hloubka dezénu:  V období od 15. 11. do 15. 3. v roce a také mimo toto období při zimních jízdních podmínkách jsou povinné zimní pneumatiky s minimální hloubkou dezénu 3 mm.
Osvětlení:Veškerá motorová vozidla musí mít i ve dne zapnutá tlumená světla. Je-li snížena viditelnost na 50 a méně metrů, je povinné používat mlhovky. Při jízdě je zakázáno používat mobilní telefon. Minimální hloubka dezénu pneumatik je 1 mm. Řidič musí mít sadu náhradních žárovek a pojistek pro své vozidlo.
Helmy: Používání ochranné přilby je povinné pro řidiče motocyklu/mopedu i spolujezdce, stejně tak však i pro cyklisty mladší 14 let.
Ostatní:Autolékárnička je povinná pro všechna motorová vozidla, která mají více jak dvě kola. Výstražný trojúhelník je povinný. V případě potřeby musí být za vozidlem a to ve vzdálenosti do 50 m. V případě, že se jedná o vozidlo kombinované, musí být umístěn jeden vedle druhého (jsou tedy nutné dva trojúhelníky). Pokud je vozidlo taženo, jeden trojúhelník musí být viditelně umístěn vzadu ve vozidle taženém a druhý v přední části vozidla tažného. Vozidlo s přívěsem musí mít dva trojúhelníky.

Srbsko

Bezpečnostní pásy: Je povinné používat na všech místech, kde je jimi vůz vybaven.
Zádržné systémy:Děti do 12 let nesmí sedět na předním sedadle automobilu.
Pneumatiky, hloubka dezénu: Minimální hloubka vzorku pneumatik je 1 mm pro osobní automobily a 2 mm pro nákladní vozidla a autobusy.
Osvětlení:Motocyklisté jsou povinni svítit mimo obce i ve dne. Všichni motoristé jsou povinni svítit při viditelnosti nižší než na 200 m mimo obec a 100 m v obci (ve dne i v noci). Mlhová světla nejsou povinná, ale pokud jsou zapnutá, musejí svítit obě, barvy bílé nebo žluté. Používají se současně s potkávacími světly.
Helma: Řidič motocyklu nebo mopedu a jeho pasažér musí používat ochrannou přilbu.
Ostatní: Všechna auta musí být vybavena výstražným trojúhelníkem. Vozidlo s přívěsem musí mít dva tyto trojúhelníky. Trojúhelník musí být použít kdykoli, kdy je vozidlo nepojízdné a stojí na silnici. Trojúhelník musí být umístěn ve vzdálenosti zaručující bezpečnost a dostatečnou viditelnost a to nejméně 50 m za vozidlem. V případě, že se jedná o vozidlo s přívěsem nebo kombinované vozidlo, musí být umístěny dva trojúhelníky - jeden za druhým. Jestliže je vozidlo taženo, jeden trojúhelník musí být umístěn na zadní části taženého vozidla a druhý musí být v přední části tažného vozidla. Autolékárnička je povinná pro všechna motorová vozidla (s výjimkou mopedů).

Španělsko

Bezpečnostní pásy:Je povinné používat na všech místech, kde je jimi vůz vybaven.
Zádržné systémy:Děti do 12 let a 135 cm musí používat dětský zádržný systém.
Pneumatiky, hloubka dezénu: Minimální hloubka drážky pneumatiky je 1,6 mm
Osvětlení: Každé vozidlo musí být vybaveno úplnou sadou náhradních žárovek.
Helmy:Ochranná přilba je povinná pro řidiče i spolujezdce na motocyklu s obsahem nad 125 ccm.
Ostatní: Řidiči a/nebo spolujezdci jsou povinni nosit reflexní vestu, pokud vystoupí z vozidla na vozovku. Jsou zakázány radarové detektory a varovné signály mezi řidiči. Řidič, který řídí s brýlemi, musí být vybaven náhradními brýlemi.

Švédsko

Bezpečnostní pásy Je povinné používat na všech místech, kde je jimi vůz vybaven.
Zádržné systémy:Dítě do 7 let musí mít speciální dětský zádržný systém.
Pneumatiky, hloubka dezénu: Minimální hloubka vzorku pro letní pneumatiky je 1,6 mm. V zimě, od 1. 12. do 31. 3., jsou povinné zimní pneumatiky (s nebo bez hrotů), pokud je na vozovkách sníh nebo led. Doporučuje se min. hloubka dezénu 3 mm. Osvětlení: Všechna motorová vozidla musí mít rozsvícena tlumená světla po celý rok ve dne i v noci.
Helmy: Jsou povinné pro řidiče i spolujezdce na motocyklu nebo mopedu. Jejich použití se vztahuje i na osoby ve vozíku.
Ostatní: Výstražný trojúhelník je povinnou součástí výbavy vozu. Hasicí přístroj a lékárnička povinné nejsou, ale doporučují

Švýcarsko

Bezpečnostní pásy: Povinné pro řidiče a spolujezdce starší 12 let na předních i zadních sedadlech (pokud je jimi vozidlo vybaveno).
Zádržné systémy:Děti do 7 let používat musí používat dětský zádržný systém, děti mezi 7 a 12 lety musí používat speciální dětský zádržný systém nebo bezpečnostní pás.
Pneumatiky, hloubka dezénu: Hloubka vzorku pneumatiky se řídí podle předpisů země registrace vozidla, tj. pro české motoristy 1,6 mm.
Osvětlení: Osvětlení motorových vozidel je i během dne.
Helmy: Bezpečnostní helmy pro motocyklisty jsou povinné.
Ostatní: Výstražný trojúhelníkje součástí povinné výbavy, musí být umístěn na snadno dostupném místě (ne v kufru auta). V případě potřeby musí být umístěn nejméně 50 m za vozidlem na normálních silnicích a 100 m na vysokorychlostních silnicích. Jestliže je vozidlo v nouzové zóně, trojúhelník musí být umístěn na pravé straně zóny. Jestliže vozidlo stojí v zóně určené pro porouchaná auta, výstražný trojúhelník není povinný. Hasicí přístroj, lékárnička nejsou povinné, ale doporučují se. Zaparkovaná vozidla: Na neosvětlených veřejných místech musí být zapnuta obrysová světla a koncová světla. V obci- osobní automobily a lehké dodávky bez přívěsu, do 6 m délky a 2 m šířky, mohou být osvětlena parkovacími světly pouze na boční straně přivrácené ke středu silnice. Zapnutá světla nejsou povinná, jestliže vozidlo parkuje v místě s dobrým pouličním osvětlením nebo na povolených parkovacích místech patřičně označených.

Velká Británie a Severní Irsko

Bezpečnostní pásy:Je povinné používat na všech místech, kde je jimi vůz vybaven.
Pokud je některá osoba osvobozena z lékařských důvodů od používání bezpečnostních pásů, musí získat patřičné potvrzení při příjezdu. Potvrzení vydané v cizině není ve Velké Británii platné.
Zádržné systémy:Děti do 3 let věku musí být zajištěny ve speciálním dětském zádržném systému. Děti od 3 do 14 let věku a osoby menší než 1,35 m musí být zajištěny buď v dětském zádržném systému, nebo použít pásy (na místech, kde je jimi vůz vybaven). Děti od 14 let a osoby větší než 1,35 m musí používat bezpečnostní pásy, pokud nesedí na místech nevybavených bezpečnostními pásy, pokud nejsou všechny bezpečnostní pásy využívány jinými osobami a pokud nejsou osvobozeni od nošení bezpečnostních pásů.
Pneumatiky, hloubka dezénu:Min. hloubka dezénu u letních pneu je 1,6mm.
Helmy:Řidič i spolujezdec na motocyklu a mopedu musí nosit ochrannou přilbu.
Ostatní:Varovný trojúhelník není povinnou součástí výbavy. Při jeho použití by však měl být umístěn minimálně 45 m za vozidlem. Pozor: na dálnici se v případě poruchy nesmí použít výstražný trojúhelník, na ostatních silnicích ano a umísťuje se 45m od místa nehody.

CHYSTÁTE SE AUTEM NA DOVOLENOU?

Připravte se s Auto !!

Stejně jako každý rok, i letos mnoho motoristů vyrazí na dovolenou svým vlastním autem. Často však stovky a tisíce kilometrů cesty pro vozidlo znamenají zatěžkávací zkoušku. Před odjezdem je proto vhodné provést pečlivou kontrolu vozidla a ujistit se, že je technicky v pořádku a nic nechybí v jeho povinné a doplňkové výbavě.

Základní přípravu zvládnete sami

Výchozí kontrolu automobilu si můžete provést sami doma. Nejdříve se zaměřte na správnou funkčnost osvětlení, blinkrů, ověřte si stav a vzorek pneumatik a rezervy. Minimální hloubka vzorku
u letních pneumatik je 1,6 mm, což platí i pro rezervu, kterou v případě potřeby nezapomeňte dostatečně nahustit. Dále zkontrolujte úplnost povinné výbavy, u které se zaměřte i na obsah lékárničky a datum její platnosti (pozor! Od 1. 1. 2011 musí mít lékárničky nový obsah. Budete-li tedy před dovolenou kupovat lékárničku novou, ptejte se již po té, která je vybavena dle

nových předpisů). Jistě také zvládnete zkontrolovat a případně vyměnit stěrače. Nezapomeňte ani na stav provozních kapalin (olej v motoru, brzdová kapalina, kapalina v posilovači řízení, chladicí kapalina, směs v ostřikovačích). Jejich doplnění můžete provést i sami, důležité je však použití správných typů náplní - viskozita oleje, správný typ brzdové kapaliny a podobně. Pokud si nejste něčím jisti, navštivte raději odborníka.

Vážnější závady na vozidle můžete často odhalit již po nastartování motoru a krátké projížďce. Neobvyklé zvuky nebo vibrace během jízdy mohou poukázat na skryté závady, které by mohly pobyt na dovolené pořádně zkomplikovat. Těmito závadami může být například poškození nápravy, tlumičů, dosluhující výfuk a podobně. Během jízdy se také pozorně zaměřte na správnou funkčnost brzd.

Složitější úkony přenechejte autoservisu

Máte-li jakékoli pochybnosti o stavu vašeho vozidla, nebo jste delší dobu nenavštívili servis, rozhodně tak učiňte právě před plánovanou dovolenou. Ceny opravy či odtahu nepojízdného vozidla v zahraničí totiž mohou být několikanásobně vyšší, než u nás a dovolená by se vám tak mohla zbytečně prodražit a hlavně nepříjemně zkomplikovat.

Volba nezávislého servisu se vyplatí

Prohlídka vozu před dovolenou vás přitom nemusí stát mnoho. Zavezete-li své auto do nezávislého autoservisu, dostane se vám srovnatelné úrovně služeb, jako v servisu „autorizovaném“, avšak za nesrovnatelně nižší ceny. Nezávislé servisy mohou provádět veškeré servisní úkony, a to i v době záruční lhůty vozidla, která tím není nikterak dotčena. To vše díky tzv. Blokové výjimce (nařízení Evropské komise ES 1400/2002).

         DOPORUČUJE:

  • Nechte si ve vašem servisu zkontrolovat:
  • Stav provozních kapalin
  • Vzduchový a kabinový filtr
  • Brzdovou soustavu
  • Podvozek (tlumiče, čepy…)
  • Baterii
  • Správné nastavení a fungování světel
  • Pneumatiky (správné natlakování a hloubka dezénu)
  • Stěrače
  • Klimatizaci

 

Před cestou do zahraničí se informujte

Důležitá rada na závěr: pokud se vydáte na dovolenou do zahraničí, pečlivě si prostudujte speci?ka
a nařízení jednotlivých zemí, kterými budete projíždět, samozřejmě včetně cílové destinace. Jistě by nebylo nic příjemného začít dny volna zbytečnou pokutou kvůli nedodržené rychlosti nebo chybějící povinné výbavě ve vozidle.

Na co si dát pozor při cestách autem po Evropě? (05.05.2012)

Německo

V obci je povolená rychlost 50 km/h, mimo obec 100 ...

>> více
Webové stránky vyrobila reklamní agentura Altrodesign.