Na co si dát pozor při cestách autem po Evropě?

Německo

V obci je povolená rychlost 50 km/h, mimo obec 100 km/h a na dálnici mohou řidiči s výjimkou Brém jezdit bez omezení. Povolen je limit alkoholu 0,5 promile. Zákon zakazuje problikávat dálkovými světly při přejíždění pomalejšího řidiče. Při odmítnutí zaplacení pokuty policie žádá uhrazení zálohy, při odmítnutí hrozí zabavení vozidla. Konfiskace auta hrozí i v případech vážných dopravních nehod.

Rakousko

V obci je povolená rychlost 50 km/h, mimo obec 100 km/h, ale třeba v Tyrolsku a Vorarlbersku jen 80 km/h, na dálnici 130 km/h. Povolen je limit alkoholu 0,5 promile. Od 1 listopadu do 15. dubna jsou povinné zimní pneumatiky. Policie na místě vybírá pokuty do 35 eur (přes 900 Kč), v případě vyšší pokuty žádá zaplacení zálohy a pokutu pak musí řidič uhradit do 14 dnů. Pokuty lze platit kreditní kartou. Při odmítnutí zaplacení blokové pokuty může policie řidiči zabavit jeho osobní věci v hodnotě dané pokuty (například oblečení, elektroniku, šperky). Pokud řidič nesouhlasí s pokutou, může žádat o předání věci k soudu, ovšem zároveň musí na místě složit zálohu ve výši předpokládané pokuty. Při menších nehodách není nutné volat policii, za její přítomnost se platí 40 eur (přes 1000 Kč).

Slovensko

V obci je povolená rychlost 50 km/h, mimo obec 90 km/h, na dálnici 130 km/h. U alkoholu je nulová tolerance. Pomalejší řidič nesmí bránit rychlejšímu vozidlu v jízdě. V povinné výbavě jsou reflexní vesty pro celé osazenstvo auta. Policisté vymáhají pokutu za přestupek vždy na místě, při jejím nezaplacení hrozí odebrání řidičského průkazu do doby, než je pokuta uhrazena. Zabavení vozidla hrozí jen v případě, že bylo odcizeno nebo použito na trestný čin.

Itálie

V obci je povolená rychlost 50 km/h, mimo obec 90 km/h, na silnicích 1. třídy 110 km/h, na dálnici 130 km/h, na dálnici se třemi pruhy 150 km/h (musí být označeno). Povolen je limit alkoholu 0,5 promile. V povinné výbavě jsou reflexní vesty pro celé osazenstvo auta. Při odmítnutí zaplacení blokové pokuty je nutné složit garanci ve výši čtvrtiny maximální pokuty nebo kauci. Pokud i to řidič odmítne, hrozí mu zadržení řidičského průkazu či odebrání vozidla až do doby zaplacení. Zabavení auta hrozí i v případě řízení s prošlými doklady či úplně bez řidičského průkazu nebo se špatnou SPZ.

Chorvatsko

V obci je povolená rychlost 50 km/h, mimo obec 90 km/h, na silnici pro motorová vozidla 100 km/h, na dálnici 120 km/h. Povolen je limit alkoholu 0,5 promile, ale jen u řidičů starších 25 let. V povinné výbavě jsou reflexní vesty pro celé osazenstvo auta. Pokutu není nutné platit na místě, ale maximálně do osmi dnů od jejího uložení. Jako kauci může policie řidiči odebrat pas a vydá jej až po zaplacení pokuty. Hrozí také zabavení řidičského průkazu v případě jízdy bez předepsaných pomůcek (brýle, čočky), a to na osm dnů. V případě nevyzvednutí dokladů po uplynutí této lhůty a dalších tří dnů posílají průkaz úřadu, který jej vydal. Zabavení vozidla hrozí v případě, kdy řidič přišel o průkaz a dále jezdil autem.

Slovinsko

V obci je povolená rychlost 50 km/h, mimo obec 90 km/h, na rychlostních silnicích 100 km/h a na dálnicích 130 km/h. Povolen je limit alkoholu 0,5 promile, ale jen řidičům, kteří jsou schopni bezpečně řídit auto. V opačném případě hrozí vysoká pokuta od 3500 do 25 tisíc korun. Při odmítnutí zaplacení pokuty hrozí zabavení pasu či jiných dokladů řidiče.

Francie

V obci je povolená rychlost 50 km/h, mimo obec 90 km/h, na dálnici 130 km/h. Pro řidiče se zkušenostmi kratšími než dva roky je povolená rychlost mimo obec jen 80 km/h, na dálnici 110 km/h. Povolen je limit alkoholu 0,5 promile. V povinné výbavě jsou reflexní vesty pro celé osazenstvo auta. Při použití antiradaru hrozí pokuta 1500 eur (39 000 Kč) i zabavení auta. Takové krajní řešení hrozí i v případech způsobení nehody a ujetí z místa, při odmítnutí zastavení, při jízdě bez dokladů, při opakovaném řízení pod vlivem alkoholu či drog nebo při opakovaném překračování povolené rychlosti, kdy auto propadá státu.


Na co si dát pozor při cestách autem po Evropě? (05.05.2012)

Německo

V obci je povolená rychlost 50 km/h, mimo obec 100 ...

>> více
Webové stránky vyrobila reklamní agentura Altrodesign.